قیمت نبشی

نبشی کشی به عنوان یکی از مراحل اجرای سفتکاری ساختمان، دارای حساسیت‌های اجرایی و نظارتی خاص است که حضور و نظارت مهندسان ناظر معمار و سازه را می‌طلبد. اگر شما به عنوان ناظر سازه یا معمار، در ساخت و ساز شهری فعالیت می‌کنید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

آشنایی با قیمت نبشی آهن رسان و انواع آن

 1. نظارت بر اجرای این قسمت پروژه ساختمانی وظیفه ناظر کدام رشته است؟
 2. عدم اجرا، جه پیامد‌های حقوقی را می‌تواند به دنبال داشته باشد؟
 3. برای اجرا، چه پروفیلی باید مورد استفاده قراربگیرد؟
 4. در صورت عدم اجرا در ساختمان، مهندس ناظر چه وظیفه ای دارد؟
 5. آیا مهندس ناظر تا پایان عمر مفید ساختمان، در قبال عملیات اجرایی تحت نظارت خود مسئول است؟

و……

قیمت نبشی

عدم اجرا چه عواقبی برای ناظر درپی دارد

متاسفانه یکی از تخلفاتی که مالکان یا سازندگان، در ساخت و ساز شهری مرتکب می‌شوند، اجرای ساختمان بر اساس سلیقه شخصی و یا نقشه های اجرایی است که با نقشه های مصوب از لحاظ سازه ایی یا معماری مغایرت دارند و از آنجا که اجرای این مرحله باعث حفظ تعادل دیوار دراثر وارد شدن نیروی زلزله و باد می‌شود، در صورتی که اجرا نشود و در زمان زلزله یا باد دیوارتخریب شود و به جان و مال افراد آسیب برساند، یکی از مقصرین حادثه، مهندس ناظر مربوطه خواهد بود و باید پاسخگوی خسارت وارده باشد.

چرا نبشی کشی دیوار‌ها باید انجام شود

در ابتدا باید تاکید کرد که در تمام دیوار‌های ساختمان، بویژه در دیوار‌های نما جهت مقاومت در برابر زلزله طبق ظوابط مقرارت ملی ساختمان و آیین نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله( استاندارد2800) باید رعایت گردد.

طبق آیین نامه 2800، لبه آزاد دیوارها باید مهار شود. به همین دلیل یکی از وظایف مهندس ناظر و معمار، الزام مالک به اجرای نبشی کشی است جهت مهار لبه های آزاد دیوارهای پیرامونی، دربازشوها و قسمت‌هایی که دیوار ادامه ندارد و نیز در دیوار جان پناه مهار نمایند. این مورد بهتر است توسط هر دو ناظر در زمان شروع سفت‌کاری به مالک اعلام شود که حتما اجرا بشود. این نکته را باید متذکر شد که فقط در دیوار چینی چاله آسانسورها در طبقات لازم به وال پست نیست، چون دیوارها به شاسی آسانسور مهار می‌شوند.

نکات اجرایی و نظارتی در نبشی کشی چیست

 1. حتما کنترل شود که این عملیات ساختمانی در تمام طبقات در یک راستا باشند. این کنترل توسط قپان انجام می‌شود.
 2. نبشی ها حتما شاغول باشند.
 3. محصول نصب شده مساحت ساختمان را کم یا زیاد نکرده باشند.
 4. جوشکاری به صفحات اتصال درست کنترل شود.

وظایف کنترلی ناظر معمار و سازه در اجرا چیست

همانطور که قبلا گفته شد کنترل‌های ابعادی وظیفه ناظر معمار می‌باشد که در این مرحله نیز کنترل اجرا در محل خود و مطابق با مقررات و نقشه‌ها بر عهده ناظر معمار بوده و کنترل نحوه اتصالات برعهده ناظر سازه می‌باشد. در صورت وجود تخلف، هر یک از ناظران می‌توانند تخلف مربوط به خود را در قالب گزارش سفت کاری یا یک گزارش تخلف، به مرجع صدور پروانه و سازمان استان ارائه نمایند.

قیمت نبشی

وظایف ناظر در صورت عدم اجرا چیست

با توجه به حوادثی که در زلزله های اخیر در ایران بخصوص در کرمانشاه رخ داده و دیوار‌هایی که بدون وال پست و نبشی کشی بودند، خسارات جانی و مالی زیادی به بار آوردند، لذا توصیه می‌شود مهندسان ناظر در صورتی که مالک این مرحله را اجرا نکرد، برگه پایان کار را مهر و امضاء نکنند و براساس قوانین جاری در ساخت و ساز شهری، مانند مقررات ملی و قانون شهرداری‌ها، مهندس ناظر موظف است بر اجرای ساختمان منطبق بر پروانه، نقشه های مصوب و مدارک فنی ضمیمه و نیز قوانین شهرسازی و مقررات ملی نظارت مستمر داشته و گزارشات خود را در موعد مقرر به مرجع صدور پروانه و سازمان مربوطه اعلام نماید.

نمونه گزارش ناظر در خصوص عدم اجرا

به اطلاع شهرداری محترم می‌رساند، مالک ملک به شماره. ………… بدون اجرای وال پست اقدام به دیوارچینی نموده که لازم است شهرداری محترم، مالک را ملزم با اجرای وال پست نماید. در غیر اینصورت استحکام دیوار‌های ساختمان مورد تایید اینجانب نمی‌باشد.

الزامات قانونی وال پست

 1. بند 4-5-4: دیوارهای داخلی با تیغه هایی با ارتفاع بیش از 8/1 متر باید به نحو مناسبی مانند استفاده از وادارها و… از نظر جانبی به سازه مهار شوند.
 2. 7-5-3: حداکثر طول مجاز هر دیوار غیرسازه ایی بین دو کلاف قائم، نباید از 6 متر یا 40 برابر ضخامت آن بیشتر باشد.

حداکثر ارتفاع دیوارغیر سازه ایی از تراز کف 5/3متر است.

لبه های قائم تمام دیوارهای غیر سازه ایی باید مهار شوند.

لبه های فوقانی(افقی) دیوار غیرسازه ایی که در تمام ارتفاع ادامه ندارد باید با کلاف فولادی یا ناودانی شماره 6 یا معادل مقطع بتن مسلح یا چوبی که به دیوارسازه ایی یا کلاف‌های احاطه کننده دیوار غیر سازه ای متصل باشد، مقید گردد.

نحوه نبشی کشی دیوارهای خارجی ساختمان چگونه است

همانطور که بارها گفته شد برای جلوگیری از تخریب دیوارهای ساختمان در زمان وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله و بادهای شدید باید دیوارهای ساختمان با استفاده از مواردی مانند کلاف، نبشی و یا قوطی محکم شود و با این کار نیروی وارد شده به دیوارهای ساختمان به کمک آنها به زمین منتقل می‌شود. در ادامه به نحوه این کار و اجرای آن میپردازیم.

قیمت نبشی آهن رسان 

وزن و قیمت نبشی ۴ در وب سایت آهن رسان به نشانی  www.ahanresan.ir قیمت روز نبشی و قوطی قیمت نبشی آرین قیمت نبشی بناب قیمت نبشی ۴ قیمت نبشی 5 اصفهان در وب سایت آهن رسان به نشانی قیمت نبشی8 قیمت نبشی سه پری قیمت نبشی ۵ قیمت روز نبشی و قوطی قیمت نبشی ۴ قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 10*10 قیمت نبشی 3 قیمت نبشی 5 اصفهان قیمت نبشی مشهد  قیمت نبشی دست دوم در کانال قیمت گذاری آهن رسان قیمت نبشی 4 سبک قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 10*10 قیمت نبشی 8*8 نمودار قیمت نبشی قیمت نبشی لقمه قیمت نبشی مشهد  قیمت آهن قیمت آهن در سبزوار قیمت میلگرد در چابهار قیمت میلگرد آذر 99 کانال قیمت پروفیل قیمت قوطی در بابل آهن رسان قیمت آهن اصفهان قیمت نبشی 10*10 قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت آهن اصفهان قیمت آهن اهواز قیمت هر کیلو آهن امروز قیمت قوطی آهن قیمت هر کیلو آهن درب و پنجره قیمت آهن ایران جیب وزن و قیمت نبشی ۴ قیمت نبشی 4 سبک قیمت نبشی 5 قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 5 اصفهان قیمت نبشی 3 قیمت نبشی 10*10 قیمت روز نبشی و قوطی در وب سایت آهن رسان بارگذاری شده است.

در ساختمان‌هایی با دیوارهای خارجی آجری می‌توان به دو روش عمل کرد :

روش اول به این صورت است که پیش از انجام بتن ریزی در ستون‌ها، پلیت‌هایی مشخص شود تا بعدا برای جوش دادن بتوان از آنها کمک گرفت.در روش دوم می‌توان از تفنگهای میخکوب برای متصل کردن به ستون ‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توان از تسمه هم برای متصل کردن نبشی به ستون ها استفاده نمود. پس از متصل کردن باید آنها را به شکلی قرار داد تا مقطع دیوارداخلی قراربگیرد، سپس باید محصول را به میلگرد‌های طولی جوش بدهند و میلگرد‌های طولی را به نبشی ها جوش بدهند. با این کار باعث افزایش ایمنی ساختمان و جلوگیری از ریزش دیوارهای آن خواهد شد.