تیتانیم و آلیاژ های آن را بشناسید

تیتانیم و آلیاژهای آن :

قیمت میلگرد بافق یزد در مشهد

تیتانیم به دلیل داشتن لایه اکسیدی حفظ کننده TiO₂ ایستادگی به خوردگی فراوان بالایی دارااست . استحکام بالا و خاصیت مکانیکی عالی , علی الخصوص در دمای نسبتا بالا , اهمیت صنعتی آلیاژهای تیتانیم را بیشتر نموده است . تیتانیم و آلیاژهای آن در دمای 535°C لایه باریک حفظ کننده TiO₂ جداسازی می شود و اتمهای کوچکی نظیر کربن , اکسیژن , نیتروژن و هیدروژن با رخنه در شبکه تیتانیم ساخت ترکیبات ترد و آسیب پذیر ای می نمایند . تیتانیم همینطور دارنده خصوصیت هایی است که علاوه بر شاخص ساختن آن از دیگر فلزات سبک از جنبه متالورژیکی گالینگ چیست؟ هم آن را فراوان متفاوتی خیس گردانیده است .

قیمت تیرآهن شاهین بناب در تهران

بعضی از این مشخصات عبارت است از :
الف ) تیتانیم در دمای 822°C ذیل یک عکس العمل آلوتروپیک قرار گرفته و از فاز آلفا ( α ) با ساختار HCP به فاز بتا ( β ) با ساختار BCC تبدیل می شود که‌این فاز تا دمای ذوب استوار است . بنابراین می توان با عملیات حرارتی آلیاژهایی با ریز ساختارهای α , β و یا این که α+β ساخت نمود .

قیمت تیرآهن خوزستان در مشهد
ب ) تیتانیم فلز واسطه ای است که دارنده یک لایه الکترونی ناقص است تیتانیم و آلیاژهای آن. بطوریکه با اکثر زمان ها عنصرها جانشین که نسبت شعاع اتمی شان به شعاع اتمی تیتانیم کمتر از 0 . 2 باشد محلول جامد تشکیل می‌دهد .
ج ) تیتانیم و آلیاژهای آن با بخش اعظمی از موادتشکیل دهنده در بین نشین از جمله اکسیژن , نیتروژن و هیدروژن گازی در دماهای خیلی ذیل خیس از دماهای ذوب این مواد برخورد می دهند . فولاد نسوز و ساختمانی
د ) تیتانیم در برخورد با بقیه موادسازنده ممکن است تشکیل محلول های جامد یا این که ترکیباتی با لینک و پیوند های فلزی , کوالانسی یا این که یونی بدهد .
گونه بندی آلیاژهای تیتانیم :

قیمت ورق سیاه روغنی

آلیاژهای آلفا ( α ) :

آلومینیم و اکسیژن مهمترین موادسازنده آلیاژی می باشند که بصورت جانشینی در فاز α حل شده و سبب ساز ایستادگی خواهند شد تیتانیم و آلیاژهای آن. عنصرها خنثی نظیر قلع , پایین کونیم و سیلیسیم سبب ساز رنج محلول جامد شده و به ازای هرکدام درصد عنصر بیشتر شده , استحکام کششی در میان 35 Mpa الی 70Mpa ارتقا مییابد . آلیاژهای α مشتمل بر آلیاژهای به طور کامل α و آلیاژهای شبه α می‌باشند .

قیمت ورق رنگین بازار

آلیاژهای به طور کامل α :

صرفا آلیاژهای مورد به کارگیری در‌این تیم , گونه های تیتانیم های تجاری ( CP ) است که در واقع آلیاژهای Ti – O و آلیاژهای سه جزئی ( Ti – 5AL – 2 . 5Sn ) هستند . از آنجایی که‌این آلیاژها بصورت تک فاز می باشند , استحکام کششی آنان نسبتا زیر است . مقاومت گرمایی بالای آنان سبب ساز می شود که ایستادگی خزشی این آلیاژها در دماهای بالا , رضایت بخش باشد . همینطور این آلیاژها تا دماهای مضاعف زیر انعطاف پذیری نیکی از خویش نشان می دهند و امکان جوشکاری خیر و خوبی هم دارا‌هستند . آشنایی با انواع پروفیل

آلیاژهای شبه α :

آلیاژهای شبه α دربردارنده مقادیری از استوار کننده های فاز β تا حداکثر 2 درصد می‌باشند . این آلیاژها هر چند دارنده مقادیر پاره ای فاز β باقی مانده می‌باشند , تیتانیم و آلیاژهای آن البته بطور کلی متشکل از فاز α بوده و خلق آن ها هم بیشتر آلیاژهای α است . این آلیاژها در مقایسه با آلیاژهای تماما آلفا دارنده استحکام کششی بالاتری در دماهای محیط بوده و بین تمام آلیاژهای تیتانیم در دماهای فراتر از 400°C بیشترین پایداری کششی را نشان می دهند .

کانالهای فولادی ضد زنگ سفارشی
آلیاژهای α+β :
روز جاری آلیاژهای α+β مهم ترین آلیاژهای تجاری تیتانیم محسوب می‌شوند . این تیم آلیاژی علیرغم حیف کردن استحکام خزشی در دمای بالای 400°C دارنده استحکام کششی نسبتا دوچندان , صورت پذیری عالی و کم شدن قابلیت و امکان جوش پذیری را از خویش نشان می دهند . تیتانیم و آلیاژهای آن 5 سؤال درباره پانچ ورق
اکثر زمان ها آلیاژهای α/β دربردارنده موادسازنده استوار کننده و استحکام دهنده فاز α به همراه 4 تا 6 درصد موادسازنده استوار کننده فاز β می‌باشند که سبب می گردند بعد از سرعت بالا سرد کردن آلیاژ از منطقه