قیمت ورق رنگین بازار

ورق رنگین و انواع آن / ورق فلزی در انواع مختلف توسط کارخانه‌ها ساخته‌شده و در موارد زیادی کاربرد دارد. ورق‌ها اغلب از فولاد و آلیاژهای فولاد و آهن ساخته می‌شوند ولی انواعی مثل ورق آلومینیومی، ورق مسی و برنجی نیز در بازار وجود دارد. در این میان دسته‌ای از ورق‌ها وجود دارند که رنگی هستند و به آن‌ها ورق رنگین می‌گویند. در این مقاله در مورد ورق رنگین و انواع آن به صور مفصل صحبت می‌کنیم. برای اطلاع از قیمت ورق رنگین بازار با ما همراه باشید.

انواع ورق‌های رنگین

ورق فلزی یا به خاطر جنس و ماده سازنده آن رنگین است یا در کارخانه‌ها با پاشیدن رنگ بر سطح آن، رنگین می‌شود. بر این اساس ورق‌های زیر به خاطر جنس ماده سازنده رنگی هستند:

اما ورق‌های گالوانیزه (که با رنگ‌پاشی رنگی می‌شوند) را می‌توان در رنگ‌بندی‌های متنوع‌تری تولید کرد. اغلب ورق‌های رنگی گالوانیزه به‌صورت ورق کرکره تولید می‌شوند و در سقف‌های شیروانی بیشترین کاربرد را دارند.

نکته: اغلب ورق‌های رنگین آلیاژهایی از مس و آلومینیوم هستند. 

ورق مسی:

می‌دانید که فلز مس چه رنگی دارد. ورق فلزی که از مس ساخته می‌شود نوعی ورق رنگین محسوب می‌شود که دارای خصوصیاتی همچون انعطاف‌پذیری و قابلیت انتقال حرارت و الکتریسیته دارد. همان‌طور که می‌دانید یکی از فلزات پرمصرف در صنایع مختلف فلز مس است که از آن مقاطع و محصولات مختلفی همچون ورق، لوله، مفتولی و… تولید می‌کنند. قیمت ورق رنگین بازار

روش تولید مس:

برای تولید مس سنگ معدن آن را در داخل کوره‌های فلش می‌ریزند و با روش‌های حرارتی مس را استخراج می‌کنند. با توجه به وجود معادن و ذخایر بالای مس در ایران، باعث شده تا کشور ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان مس باشد.

کارخانه باهنر کرمان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده مس و محصولات مسی است. آلیاژهای مختلفی از مس در این کارخانه تولید می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به DHP, DLP, TPC و آلیاژ DuSn اشاره کرد.

ورق‌های تولیدشده از مس عموماً دارای ضخامت 3 تا 8 میلی‌متر هستند. این ورق‌ها هم به‌صورت برش خورده و فابریک و هم به‌صورت کویل یا برشی ساخته می‌شوند. قیمت ورق رنگین بازار

گفتنی است در مقایسه با آلومینیوم و فولاد، مس قیمت بالاتری دارد و به همین دلیل قیمت ورق مسی نیز از قیمت ورق فولادی و آلومینیومی بیشتر است.

کاربردهای ورق‌های مسی

ورق مسی با آلیاژ TCP دارای میزان هدایت الکتریسیته مناسبی است. از این ورق بیشتر در تولیدات مرتبط با زمینه الکتریکی و الکترونیکی استفاده می‌شود. نوع DLP ورق مسی که دارا مقادیر خیلی کم فسفر بوده و اکسیژن زدایی شده است. هدایت الکتریسیته در این ورق نسبت به نوع قبلی کمتر است اما قابل جوشکاری و جوش‌پذیری مناسبی دارد؛ بنابراین در تولیداتی که نیاز به جوشکاری دارند بیشتر استفاده می‌شود.

و اما ورق مسی با آلیاژ DHP نیز اکسیژن زدایی شده است و مقادیر فسفر آن بالا است. نسبت به دو نوع قبلی دارای قابلیت هدایت الکتریسیته کمتری است. از این آلیاژ مس با نام مس خالص تجاری هم یاد می‌کنند.

از خصوصیات آن می‌توان به قابلیت بالای هدایت حرارت و قابلت جوش بالای آن اشاره کرد. کاربرد آن بیشتر برای ساخت محصولاتی مثل آب‌شیرین‌کن، مبدل‌های حرارتی و… اشاره کرد. قیمت ورق رنگین بازار

نوع CuSn نیز حدود 12 تا 18 درصد وزنی مس دارد. از خصوصیات بارز این آلیاژ می‌توان به تحمل دمای بالای آن اشاره کرد که باعث شده از آن در ساخت توربین رادیاتور، فن خنک‌کننده و… استفاده کرد.

نکته: برای تولید ورق‌های مسی نیز از فرایند نوردکاری استفاده می‌شود؛ اما به خاطر داشتن انعطاف بالای مس، به حرارت و دمای پایین نیاز است.

ورق آلومینیومی:

ویژگی مهم این ورق‌ها سبک و بودن است. ورق‌های آلومینیوم که در ضخامت‌های کم تولید می‌شوند را به‌صورت کویل بسته‌بندی می‌کنند و در صنایع مختلف به کار می‌برند. فلز غیر آهنی آلومینیوم کاربرد زیادی دارد. ورق یکی از محصولات ساخته‌شده با فلز آلومینیوم به شمار می‌رود. ورق آلومینیوم از دسته ورق‌های رنگین است. قیمت ورق رنگین بازار

آلیاژهای مختلفی از آلومینیوم ساخته می‌شود که می‌توان آن را به دسته تقسیم کرد. آلیاژهای آلومینیوم را در گروه‌های 1000 تا 8000 تقسیم می‌کنند. در این دسته‌بندی گروه 1000 دارای درجه خلوص بالا و به آلومینیوم خالص تجاری معرف است. گروه‌های 2000 تا 8000 را آلومینیوم‌های آلیاژی می‌نامند.

همانند ورق‌های فلزی دیگر، ورق آلومینیومی را نیز می‌توان به‌صورت فابریک یا رول در بازار پیدا کرد. کارخانه‌های مختلفی همچون کارخانه اراک، آلومینیوم پاس و پارس آلومان تولیدکننده انواع ورق‌های آلومینیومی هستند. این ورق‌ها از ضخامت 2 تا 30 میلی‌متر تولید می‌شوند.

کاربرد عمده ورق‌های آلومینیوم در صنایع دارویی و غذایی است.

ورق برنجی:

یکی دیگر از ورق‌های رنگین است که کاربردهای زیادی دارد. فلز برنج خود آلیاژی از روی و مس است؛ بنابراین هرچه مقدار مس آن زیاد باشد رنگ آن به سمت طلایی و هرچه روی آن زیاد باشد به رنگ نقره‌ای نزدیک‌تر می‌شود. قیمت ورق رنگین بازار

از خصوصیات اصلی ورق‌های ساخته‌شده از برنج می‌توان به استحکام خوب، قابلیت چکش‌خواری، زیبایی و براق بدون ظاهری، مقاوم بودن در برابر سایش و مقاوم بودن در برابر خوردگی، هدایت الکتریکی و حرارتی مناسب اشاره کرد.

این ورق‌ها هم به‌صورت برش خورده و هم به‌صورت برشی تولید می‌شوند. کارخانه مس باهنر کرمان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورق برنج در ایران است. بر اساس میزان مس موجود در آلیاژ برنج، گریدهای مختلفی از آن تولید می‌شود که هرچه درصد مس بالاتر باشد، شکل‌پذیری آن نیز بالاتر خواهد بود. بر این اساس سه گرید 65B, 63B و 70B از برنج تولید می‌شود که در آن اعداد دورقمی نشانگر میزان درصد وزنی مس هستند. قیمت ورق رنگین بازار